fbpx
Prandelli Polska - producent systemów instalacji sanitarnych
08.05.2020
Zastosowanie sprzęgła hydraulicznego (Duoterm) sposobem na zrównoważenie obiegów w układzie grzewczym

Zastosowanie sprzęgła hydraulicznego (Duoterm) sposobem na zrównoważenie obiegów w układzie grzewczym

Nowoczesne kotły, zarówno gazowe jak i te na pozostałe paliwa, w przypadku dwóch lub więcej obiegów grzewczych wymagają zrównoważenia hydraulicznego tych obiegów.
Brak zrównoważenia hydraulicznego może nieść za sobą następujące konsekwencje dla układu grzewczego:
– niedogrzewanie lub przegrzewanie niektórych pomieszczeń,
– zbyt wolne nagrzewanie się części pomieszczeń (podbieranie ciepła przez sekcje),
– wahania temperatury w niektórych pomieszczeniach ( zwłaszcza w okresach przejściowych),
– dyskomfort spowodowany przez szum wody w instalacji (zbyt wysoka prędkość wody, kawitacja),
– hałaśliwa praca zaworów termostatycznych (praca w zakresie granicznym),
– obniżona sprawność źródła ciepła (zbyt wysoka temperatura powrotu),
– nadmierne zużycie energii elektrycznej przez pompę obiegową,
– krótsza żywotność kotła ( zbyt niska temperatura powrotu),
– krótsza żywotność pomp i armatury regulacyjnej (kawitacja, zużywanie się napędów).

Jednym ze sposobów uzyskania efektu zrównoważenia hydraulicznego kilku grup pompowych jest zastosowanie w układzie sprzęgła hydraulicznego z rozdzielaczem – Duoterm.
Sprzęgło to oddziela obieg kotłowy od obiegu grzewczego oraz rozdziela obieg grzewczy na dwa niezależne. Dzięki temu, już na starcie kocioł ma odpowiednio wysoką temperaturę powrotu.
Sprzęgło/rozdzielacz wykonane jest z profilu 70x70mm i przeznaczone jest do współpracy z kotłami gazowymi atmosferycznymi i kondensacyjnymi, kotłami olejowymi i pompami ciepła do 40 KW mocy grzewczej.

Duoterm to sprzęgło hydrauliczne w izolacji pełniące także funkcję rozdzielacza do podłączenia dwóch grup pompowych (Pramix-ów).
Zaleca się podłączenie grupy pompowej o większym oporze odbiorników ciepła do króćców sprzęgła Duoterm po przekątnej w stosunku do podłączenia zasilania z kotła.
Sprzęgło w układzie montujemy w pozycji pionowej, aby można było wykorzystać odpowietrznik i zawór spustowy. Zawór spustowy, dzięki takiej pozycji sprzęgła, zastosujemy do odmulenia zładu wodnego, usunięcia zatrzymanych przez elementy wewnętrzne sprzęgła zanieczyszczeń. Takie elementy wody jak związki wapnia, żelaza i inne będą zbierać się w dolnej części sprzęgła.
Duoterm możemy zmontować z grupami pompowymi skierowanymi w lewo od Duotermu lub w prawo. W prawo wymaga zamiany miejscami zaworu spustowego i odpowietrznika. Czerwona i niebieska strzałka wskazują gdzie podłączyć zasilanie i powrót do kotła.

Przykładowy schemat połączeń

Pramix-y są elementami dostarczającymi przygotowany czynnik grzewczy do poszczególnych układów. W zestawie posiadają pompę Wilo Para 15-130/6 lub Grundfos Auto L 15-70 130. Króćce przyłączeniowe z ruchomą nakrętką 1”GW przeznaczone są do podłączenia od strony kotłowej a 3/4” GW od strony układu grzewczego.
Solidna izolacja termiczna Duotermu i Pramixów po zmontowaniu tworzy niemal jedną estetyczną bryłę. Uchwyt z otworem pozwala na zamocowanie ich do ściany.
W ofercie Prandelli znajdziemy trzy rodzaje grup pompowych:
Pramix G – grupa pompowa przeznaczona do obiegu grzejnikowego ( max. 24kW ) lub przy kontrolowanej wcześniej temperaturze z kotła, do ogrzewania podłogowego ( max. 250 m2 ).
Pramix T – grupa mieszająca służąca do obniżenia i kontroli wody zasilającej ogrzewania płaszczyznowego z zaworem termostatycznym 3d sterowanym ręcznie. Przeznaczona jest ona do maks. 15Om2 ogrzewania płaszczyznowego.
Pramix S – grupa mieszająca przeznaczona do obniżenia i kontroli temperatury wody zasilającej ogrzewania płaszczyznowego z zaworem sterowanym ręcznie ze stałym podmieszaniem. Dodając siłownik z czujką temperatury umożliwia ona utrzymanie zadanej temperatury. Jeśli dodamy siłownik możemy automatycznie sterować podmieszaniem za pomocą kompensacji pogodowej kotła. Ta z kolei grupa obsłuży do 230m2 powierzchni grzewczej.

Takie zestawy jak Duoterm + PramixT (S) + Pramix G przyczyniają się do wydłużenia żywotności kotła, pomp i armatury regulacyjnej. Są poza tym tańszym i bardziej niezawodnym elementem niż inne odpowiednie rozwiązania. Dodatkowo przyczyniają się do znacznych (5-20%) oszczędności eksploatacyjnych. Wynika to z szybszego i dokładniejszego dostarczenia zapotrzebowanego ciepła bez przegrzewów i niedogrzewów pomieszczeń.