fbpx

Jak sterować ogrzewaniem grzejnikowym za pomocą aplikacji?

Alpha IP, sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym, prandelli, ogrzewanie, sterowanie

System Alpha IP umożliwia bezprzewodowe sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym z dowolnego miejsca na świecie. Niezbędny jest jedynie dostęp do internetu.

Naszą przygodę rozpoczynamy od stworzenia systemu sterowania w budynku/mieszkaniu, co odbywa się dosłownie w kilku krokach.
1. Połączenie internetowe (kablem sieciowym) bramki Alpha IP z routerem.
2. Pobranie i zainstalowanie bezpłatnej aplikacji Alpha IP.
Konfiguracja i działanie tego systemu odbywa się za pośrednictwem smartfona dzięki aplikacji dostępnej na urządzenia z systemem Android i iOS. Po zainstalowaniu aplikacja staje się głównym panelem operacyjnym, za pomocą którego można sterować i konfigurować cały system Alpha IP.
3. Zarejestrowanie bramki internetowej na serwerze.
4. Zamontowanie i przyporządkowanie urządzeń do poszczególnych pomieszczeń.
5. Ewentualna korekta ustawień urządzeń systemu.
Wszystkie elementy systemu mają ustawienia fabryczne, typowe, często stosowane, które jednak możemy dostosować do swoich potrzeb.

Jakich elementów systemu potrzebujemy, aby sterować ogrzewaniem grzejnikowym?

Alpha IP, prandelli, sterowanie ogrzewaniem, sterowanie grzejnikami

Urządzenia Alpha IP niezbędne w pomieszczeniach z ogrzewaniem grzejnikowym:
1. Bramka internetowa Alpha IP konieczna do konfiguracji i pracy systemu (kod:MA002).
Łączy ona smartfon poprzez Chmurę z urządzeniami Alpha IP oraz przekazuje polecenia konfiguracyjne i użytkowe z aplikacji Alpha IP do poszczególnych elementów systemu.
2. Głowica termostatyczna Alpha IP z wyświetlaczem (kod: MA001)- do montażu na wkładkach z gwintem M30x1,5 mm lub z adapterem na wkładkach termostatycznych Danfoss RA, RAV i RAVL.
Umożliwia ona zmianę temperatury w stosunku do narzuconej z aplikacji oraz uruchomienie funkcji Boost – szybkiego grzania pomieszczenia.

Dodatkowo system można rozszerzyć o następujące elementy:
alpha ip, prandelli, sterowanie ogrzewaniem, sterowanie grzejnikami, sterowanie ogrzewaniem podłogowym, ogrzewanie podłogowe alpha ip, prandelli, czujnik otwartego okna, sterowanie ogrzewaniem podłogowym, ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie grzejnikowe alpha ip, prandelli, sterowanie grzejniki, sterowanie ogrzewaniem
1. Termostat z dużym wyświetlaczem do sterowania grzejnikami (dodatkowo może także sterować ogrzewaniem podłogowym) (kod: MA008).
Rejestruje informacje o aktualnej temperaturze i wilgotności w pomieszczeniu, a następnie cyklicznie przekazuje je do aplikacji oraz głowicy grzejnikowej w tym pomieszczeniu.
2. Czujnik otwartego okna/drzwi Alpha IP (kod: MA003).
Rozpoznaje otwarte okno lub drzwi, dzięki wbudowanemu czujnikowi na podczerwień. Status otwartego okna/drzwi widoczny jest w aplikacji i przesyłany jest do kolejnych urządzeń systemu. Wówczas grzanie pomieszczenia zostaje przerwane na czas wietrzenia pomieszczenia.
3. Termostat tygodniowy z małym wyświetlaczem Alpha IP do współpracy z grzejnikami (MA:010).
Termostat można zamontować w ramkach uznanych producentów m.in. Berker i Gira . Termostat rejestruje informacje o temperaturze i wilgotności w pomieszczeniu, a następnie cyklicznie przekazuje je do przyuczonych głowic grzejnikowych.
alpha IP, prandelli, steowanie ogrzewaniem podłogowym, sterowanie grzejnikami alpha ip, prandelli, termostat, sterowanie ogrzewaniem przez internet, sterowanie podłogówką, ogrzewanie podłogowe alpha IP, prandelli, inteligentne gniazdko, gniazdko smart, sterowanie ogrzewaniem, gniazdko z pomiarem prądu
4. Włącznik ścienny Alpha IP, który aktywuje/dezaktywuje tryb ECO (kod: MA004).
Tryb ECO zostaje uruchomiony we wszystkich pomieszczeniach na czas określony lub na stałe, dla urządzeń systemu sterowania ogrzewaniem grzejnikowym.
5. Termostat pokojowy z pokrętłem Alpha IP (kod: MA009).
Rejestruje informacje o temperaturze i cyklicznie przekazuje je do aplikacji. Temperaturę oczekiwaną należy ustawić pokrętłem termostatu.
6. Gniazdko bezprzewodowe Smart Plus z pomiarem zużycia prądu (MA:020).
Wiele gospodarstw domowych stosuje, niezależnie od centralnego ogrzewania, jeden lub więcej grzejników elektrycznych, które nie są często wykorzystywane np. do ogrzewania łazienek lub altan ogrodowych. Temperatura w tych pomieszczeniach też może zmieniać się w cyklu tygodniowym i może być dokładnie kontrolowana i sterowana w połączeniu z gniazdkiem bezprzewodowym Smart Plus i termostatem ściennym. Zaleta: dzięki funkcji pomiaru w gniazdku, zużycie energii i koszty energii można oglądać w aplikacji Alfa IP w smartfonie.

W jaki sposób sterować ogrzewaniem grzejnikowym z Alpha IP?

alpha ip, prandelli, sterowanie bezprzewodowe
Ustawienia temperatury najlepiej dokonać w aplikacji, jednak jest to także możliwe w termostacie ściennym lub na głowicy termostatycznej.
Tygodniowy tryb pracy wybieramy w aplikacji spośród 3 dostępnych stref grzewczych. Następnie możemy w ramach wybranej strefy dostosowywać czasy i temperatury do indywidualnych potrzeb. Jest możliwość zaprogramowania do 6 zmian temperatury na dobę.
Minimalna i maksymalna temperatura
Aby dokładniej dostosować sposób ogrzewania do naszych potrzeb możliwe jest ustawienie maksymalnej i minimalnej temperatury w pomieszczeniach. Zabezpieczy nas to przed nadmiernym podnoszeniem temperatury przez użytkowników lub przed jej zbyt niskim poziomem.
Temperatura otwartego okna
Fabrycznie ustawiona temperatura otwartego okna w pomieszczeniu to 12ºC i może być zmieniona aby jeszcze bardziej ograniczyć stratę energii podczas wietrzenia pomieszczenia lub gdy przypadkowo okno będzie otwarte.
Tryb ECO
Dodatkowa korekta temperatury Eco zmieni nam temperaturę we wszystkich pomieszczeniach. Funkcja Eco uruchamiana jest przyciskiem włącznika ściennego.
W menu aplikacji „Pokoje z trybem ECO” można ustawić, w jakich pomieszczeniach temperatura zostanie obniżona do temperatury ECO. Domyślnie tryb ECO jest aktywny dla wszystkich pomieszczeń ogrzewanych grzejnikami lub grzejnikami elektrycznymi.
Pokoje z ogrzewaniem podłogowym nie mogą być sterowane trybem ECO. W tych pomieszczeniach temperatura może być obniżona przez pewien okres w trybie wakacyjnym.
Czas trwania trybu ECO po naciśnięciu przełącznika ściennego jest ustawiany w menu aplikacji „Czas ECO po naciśnięciu przełącznika ściennego”. Dostępne opcje to 1,2, 4 i 6 godzin lub „Trwały tryb ECO”. Dodatkowo, można wyregulować datę, do jakiej aktywny jest tryb ECO (maksymalnie do roku czasu).

DO GÓRY

Ochrona prywatności | © 2016 PRANDELLI